ORGANIZATOR:

XXV SESJA SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY:

WSPÓŁORGANIZATORZY:

J├│zef Agaton Morawski...

Strona internetowa przygotowana

w ramach przygotowań

do XXV SESJI Sejmu Dzieci i Młodzieży

J├│zef Agaton Morawski (urodzi┼é si─Ö 1893r. w Odrzechowej, niedaleko Sanoka , zmar┼é w 1969 w Krakowie) ÔÇô polski ziemianin, rolnik, dzia┼éacz spo┼éeczny, uczestnik walk o odzyskanie przez Polsk─Ö niepodleg┼éo┼Ť─ç.

W czasach II Rzeczypospolitej pose┼é na Sejm IV kadencji (1935ÔÇô1938), a tak┼╝e cz┼éonek Rady Powiatowej w Sanoku, w├│jt gminy Bukowsko, radca Izby Rolniczej we Lwowie.

W czasach II wojny ┼Ťwiatowej ┼╝o┼énierz Polskich Si┼é Zbrojnych na Zachodzie.

J├│zef Morawski by┼é jednym z ostatnich wielkiego formatu spo┼éecznik├│w ziemi sanockiej. Po┼Ťwi─Öca┼é temu miastu du┼╝o czasu i dzia┼éa┼ä. 17 stycznia 1939 roku Rada Miasta nada┼éa mu tytu┼é ÔÇ×Honorowego Obywatela Kr├│lewskiego Wolnego Miasta SanokaÔÇŁ, za liczne zas┼éugi dla miasta mi─Ödzy innymi za aktywne dzia┼éania maj─ůce na celu w┼é─ůczenia Sanoka do Centralnego Okr─Ögu Przemys┼éowego.

Na jego nekrologu napisano:

ÔÇ×Silny wiar─ů, pe┼éen ufno┼Ťci cierpliwo┼Ťci by┼é przyk┼éadem jak ┼╝y─ç i umiera─ç w Bogu.
Kocha┼é Ojczyzn─Ö i s┼éu┼╝y┼é jej, szed┼é przez ┼╝ycie czyni─ůc dobrzeÔÇŁ.

Anna Malczak i Maja Tomkiewicz

z klasy 8a