ORGANIZATOR:

XXV SESJA SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY:

WSPÓŁORGANIZATORZY:

J├│zef Agaton Morawski...

┼╝ycie rodzinne

J├│zef Agaton Morawski urodzi┼é si─Ö 5 lutego 1893 r. w Odrzechowej, a dok┼éadniej w rodzinnym dworze, kt├│ry nale┼╝a┼é do d├│br odrzechowskich w Pastwiskach, w rodzinie szlacheckiej, kt├│ra u┼╝ywa┼éa herbu D─ůbrowa.

Rodzina Morawskich pochodzi┼éa z Moraw Wielkich, z p├│┼énocnej cz─Ö┼Ťci Mazowsza.

Bardzo wiele wybitnych osób wywodziło się z tego rodu: np. Mikołaj Morawski (1743-1811) poseł na sejmy, jego brat Ignacy Felix (1744-1790) generał-lejtnant wojsk litewskich, Stanisław Morawski (1802-1852) polski lekarz, pisarz i pamiętnikarz, przyjaciel Adama Mickiewicza, Adolf Jan Morawski (1895-1941) wybitny profesor Politechniki Warszawskiej, zamordowany przez NKWD w Katyniu.

* Dw├│r w Pastwiskach, miejsce urodzin J├│zefa Agatona Morawskiego

J├│zef Morawski by┼é najm┼éodszym z siedmiorga dzieci W┼éadys┼éawa Morawskiego (1850-1916) w┼éa┼Ťciciela d├│br Odrzechowa i Pobiedno, krakowskiego prawnika oraz Kazimiery Leszczy┼äskich herbu Sas.

** Rodzice J├│zefa Agatona Morawskiego

Jego najstarszy brat Jan Morawski (1878-1940) studiowa┼é prawo na Uniwersytecie Jagiello┼äskim w Krakowie, a nast─Öpnie w 1900 roku uzyska┼é tytu┼é doktora praw na Uniwersytecie Lwowskim. Przez 18 lat pracowa┼é jako adwokat w s─ůdownictwie austriackim. Gdy Polska odzyska┼éa niepodleg┼éo┼Ť─ç podj─ů┼é prac─Ö w Polskiej Komisji Likwidacyjnej w Krakowie. Od lutego 1919 roku by┼é podsekretarzem stanu w Wydziale Organizacyjnym Ministerstwa Sprawiedliwo┼Ťci w Warszawie, a od czerwca tego samego roku zosta┼é ministrem sprawiedliwo┼Ťci w rz─ůdzie W┼éadys┼éawa Grabowskiego. W sierpni 1921 roku zosta┼é s─Ödzi─ů S─ůdu Najwy┼╝szego, jednocze┼Ťnie b─Öd─ůc dalej podsekretarzem stanu w Ministerstwa Sprawiedliwo┼Ťci i S─Ödzi─ů Najwy┼╝szego Trybuna┼éu Administracyjnego. Dziewi─Ö─ç lat p├│┼║niej przeszed┼é do pracy w adwokaturze, mieszkaj─ůc najcz─Ö┼Ťciej we Lwowie, gdzie zmar┼é w roku 1940. Rodze┼ästwo J├│zefa to tak┼╝e Kazimierz, Jerzy, Zofia i Helen─Ö.

* Władysław Morawski z synami: Janem, Józefem, Kazimierzem i Jerzym

J├│zef Morawski ucz─Öszcza┼é do c. k. Gimnazjum M─Öskiego im. Kr├│lowej Zofii w Sanoku, kt├│re uko┼äczy┼é z wyr├│┼╝nieniem w1912 roku.

*** Świadectwo szkolne Józefa Agatona Morawskiego

**** Tablo Abiturient├│w Gimnazjum M─Öskiego - rocznik 1912

Nast─Öpnie rozpocz─ů┼é studia na uniwersytecie lwowskim, na wydziale prawa, gdzie zaliczy┼é III rok w 1914. W roku 1917 uko┼äczy┼é w Rembertowie szko┼é─Ö oficersk─ů oraz francuski kurs wyszkolenia w Krakowie. W tym samym roku o┼╝eni┼é si─Ö z Felicj─ů Jachimowska (1895-1940) z maj─ůtku Markowce ko┼éo Sanoka, jedyn─ů z trzech c├│rek Kazimierza (+1920) i Marii z Romer├│w (+1936) Jachimowskich, kt├│ra wnios┼éa w posagu maj─ůtek Niebieszczany.

* Felicja z Jachimowskich Morawska oraz synowie: Andrzej i Wacław Morawscy

Ma┼é┼╝onkowie Morawscy przez pierwsze lata wsp├│lnego ┼╝ycia mieszkali w modrzewiowym dworze w Odrzechowej, w kt├│rym na ┼Ťwiat przyszli dwaj ich synowie, starszy Wac┼éaw Kazimierz, urodzony w 1918 roku i m┼éodszy Andrzej (urodzony w 1919 r.). Wac┼éaw Morawski bra┼é udzia┼é w kampanii wrze┼Ťniowej w 1939 roku, nast─Öpnie przedosta┼é si─Ö do Francji, do Co├źtquidan, do polskiego obozu wojskowego. By┼é ┼╝o┼énierzem PSZ na Zachodzie, s┼éu┼╝y┼é w dywizji gen. Stanis┼éawa Maczka, w stopniu porucznika artylerii. Zgin─ů┼é 11 sierpnia 1944 roku walcz─ůc o miejscowo┼Ť─ç Langannerie, w ramach operacji, kt├│ra przesz┼éa do historii jako bitwa pod Falaise.

Andrzej Morawski, uko┼äczy┼é C.K. Gimnazjum im. Kr├│lowej Zofii w Sanoku a nast─Öpnie rozpocz─ů┼é studia na Wydziale Le┼Ťnictwa Politechniki Lwowskiej, na kt├│rym zd─ů┼╝y┼é zaliczy─ç 3 lata studi├│w. Po wybuchu II wojny ┼Ťwiatowej przebywa┼é w Niebieszczanach. Jednak, jako podejrzewany przez niemieckie gestapo o ukrywanie ┼╗yd├│w, musia┼é ucieka─ç i ukrywa─ç si─Ö w Szczawnicy. Po zako┼äczeniu wojny doko┼äczy┼é studia i uzyska┼é tytu┼é magistra na Akademii Handlowej w Krakowie. Zmar┼é w Krakowie w 2003 roku w wieku 84 lat.

W okresie II wojny ┼Ťwiatowej J├│zef Morawski by┼é cz┼éonkiem Polskich Si┼é Zbrojnych na Zachodzie. Po demobilizacji, jako emigrant pozosta┼é w Wielkiej Brytanii. Przeni├│s┼é si─Ö do Szkocji, gdzie pracowa┼é jako nauczyciel j─Özyka angielskiego w szkole rolniczej Henryka Przyborowskiego, za┼éo┼╝onej dla zdemobilizowanych ┼╝o┼énierzy polskich w Glasgow. The Scottish-Polish Society, stowarzyszenie do kt├│rego nale┼╝a┼é J├│zef Morawski, organizowa┼éo kluby szkocko-polskie, wyk┼éady o polskiej historii i kulturze.

W 1959 roku powr├│ci┼é do kraju. Podj─ů┼é prac─Ö jako inspektor w Dyrekcji Las├│w Pa┼ästwowych na pocz─ůtku w Zielonej G├│rze, a p├│┼║niej w Szczecinku. J├│zef Morawski o┼╝eni┼é si─Ö powt├│rnie 11 sierpnia 1967 roku z Zofi─ů Puzyn─ů (1895ÔÇô1980), c├│rk─ů J├│zefa Puzyny, rektora Uniwersytetu Lwowskiego.

Zmarł 13 grudnia 1969 roku w Krakowie, gdzie został pochowany w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim.

ŹRÓDŁA FOTOGRAFII:

* Udost─Öpnione przez pana Roberta Antonia