ORGANIZATOR:

XXV SESJA SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY:

WSPÓŁORGANIZATORZY:

 
 
Józef Agaton Morawski...

życie rodzinne

 

Józef Agaton Morawski urodził się 5 lutego 1893 r. w Odrzechowej, a dokładniej w rodzinnym dworze, który należał do dóbr odrzechowskich w Pastwiskach, w rodzinie szlacheckiej, która używała herbu Dąbrowa.

Rodzina Morawskich pochodziła z Moraw Wielkich, z północnej części Mazowsza.

Bardzo wiele wybitnych osób wywodziło się z tego rodu: np. Mikołaj Morawski (1743-1811) poseł na sejmy, jego brat Ignacy Felix (1744-1790) generał-lejtnant wojsk litewskich, Stanisław Morawski (1802-1852) polski lekarz, pisarz i pamiętnikarz, przyjaciel Adama Mickiewicza, Adolf Jan Morawski (1895-1941) wybitny profesor Politechniki Warszawskiej, zamordowany przez NKWD w Katyniu.

* Dwór w Pastwiskach, miejsce urodzin Józefa Agatona Morawskiego

Józef Morawski był najmłodszym z siedmiorga dzieci Władysława Morawskiego (1850-1916) właściciela dóbr Odrzechowa i Pobiedno, krakowskiego prawnika oraz Kazimiery Leszczyńskich herbu Sas.

          

** Rodzice Józefa Agatona Morawskiego

Jego najstarszy brat Jan Morawski (1878-1940) studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a następnie w 1900 roku uzyskał tytuł doktora praw na Uniwersytecie Lwowskim. Przez 18 lat pracował jako adwokat w sądownictwie austriackim. Gdy Polska odzyskała niepodległość podjął pracę w Polskiej Komisji Likwidacyjnej w Krakowie. Od lutego 1919 roku był podsekretarzem stanu w Wydziale Organizacyjnym Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie, a od czerwca tego samego roku został ministrem sprawiedliwości w rządzie Władysława Grabowskiego. W sierpni 1921 roku został sędzią Sądu Najwyższego, jednocześnie będąc dalej podsekretarzem stanu w Ministerstwa Sprawiedliwości i Sędzią Najwyższego Trybunału Administracyjnego. Dziewięć lat później przeszedł do pracy w adwokaturze, mieszkając najczęściej we Lwowie, gdzie zmarł w roku 1940. Rodzeństwo Józefa to także Kazimierz, Jerzy, Zofia i Helenę.

* Władysław Morawski z synami: Janem, Józefem, Kazimierzem i Jerzym

Józef Morawski uczęszczał do c. k. Gimnazjum Męskiego im. Królowej Zofii w Sanoku, które ukończył z wyróżnieniem w1912 roku. 

*** Świadectwo szkolne Józefa Agatona Morawskiego

 

**** Tablo Abiturientów Gimnazjum Męskiego - rocznik 1912

Następnie rozpoczął studia na uniwersytecie lwowskim, na wydziale prawa, gdzie zaliczył III rok w 1914. W roku 1917 ukończył w Rembertowie szkołę oficerską oraz francuski kurs wyszkolenia w Krakowie. W tym samym roku ożenił się z Felicją Jachimowska (1895-1940) z majątku Markowce koło Sanoka, jedyną z trzech córek Kazimierza (+1920) i Marii z Romerów (+1936) Jachimowskich, która wniosła w posagu majątek Niebieszczany.

         

* Felicja z Jachimowskich Morawska oraz synowie: Andrzej i Wacław Morawscy

Małżonkowie Morawscy przez pierwsze lata wspólnego życia mieszkali w modrzewiowym dworze w Odrzechowej, w którym na świat przyszli dwaj ich synowie, starszy Wacław Kazimierz, urodzony w 1918 roku i młodszy Andrzej (urodzony w 1919 r.). Wacław Morawski brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku, następnie przedostał się do Francji, do Coëtquidan, do polskiego obozu wojskowego. Był żołnierzem PSZ na Zachodzie, służył w dywizji gen. Stanisława Maczka, w stopniu porucznika artylerii. Zginął 11 sierpnia 1944 roku walcząc o miejscowość Langannerie, w ramach operacji, która przeszła do historii jako bitwa pod Falaise.

Andrzej Morawski, ukończył C.K. Gimnazjum im. Królowej Zofii w Sanoku a następnie rozpoczął studia na Wydziale Leśnictwa Politechniki Lwowskiej, na którym zdążył zaliczyć 3 lata studiów. Po wybuchu II wojny światowej przebywał w Niebieszczanach. Jednak, jako podejrzewany przez niemieckie gestapo o ukrywanie Żydów, musiał uciekać i ukrywać się w Szczawnicy. Po zakończeniu wojny dokończył studia i uzyskał tytuł magistra na Akademii Handlowej w Krakowie. Zmarł w Krakowie w 2003 roku w wieku 84 lat.

W okresie II wojny światowej Józef Morawski był członkiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po demobilizacji, jako emigrant pozostał w Wielkiej Brytanii. Przeniósł się do Szkocji, gdzie pracował jako nauczyciel języka angielskiego w szkole rolniczej Henryka Przyborowskiego, założonej dla zdemobilizowanych żołnierzy polskich w Glasgow. The Scottish-Polish Society, stowarzyszenie do którego należał Józef Morawski, organizowało kluby szkocko-polskie, wykłady o polskiej historii i kulturze.

W 1959 roku powrócił do kraju. Podjął pracę jako inspektor w Dyrekcji Lasów Państwowych na początku w Zielonej Górze, a później w Szczecinku. Józef Morawski ożenił się powtórnie 11 sierpnia 1967 roku z Zofią Puzyną (1895–1980), córką Józefa Puzyny, rektora Uniwersytetu Lwowskiego.

Zmarł 13 grudnia 1969 roku w Krakowie, gdzie został pochowany w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim.

 


ŹRÓDŁA FOTOGRAFII:

* Udostępnione przez pana Roberta Antonia

** Książka "Odrzechowa - zarys dziejów", autor D. F. Nowak

*** Archiwum Państwowe - strona internetowa www.rzeszow.ap.pl

**** Muzeum Historyczne w Sanoku

 
 

wszelkie prawa zastrzeżone © SP6 Sanok 2019