ORGANIZATOR:

XXV SESJA SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY:

WSPÓŁORGANIZATORZY:

J├│zef Agaton Morawski...

dzia┼éalno┼Ť─ç spo┼éeczno - polityczna

J├│zef Agaton Morawski w okresie studi├│w we Lwowie i w pocz─ůtkowej fazie I wojny ┼Ťwiatowej nale┼╝a┼é do Dru┼╝yn Bartoszowych.

* Odznaka Dru┼╝yn Bartoszowych

30 wrze┼Ťnia 1914 roku wst─ůpi┼é do Legionu Wschodniego, formacji wojskowej utworzonej przez Naczelny Komitet Narodowy we Lwowie , a po jego rozwi─ůzaniu w okresie od 1 pa┼║dziernika 1914 roku do 28 lutego 1915 roku walczy┼é jako podoficer w 4 baterii 1 Pu┼éku U┼éan├│w Legion├│w Polskich. Nast─Öpnie od 1 marca do 30 czerwca 1916 w 5 baterii artylerii tego samego pu┼éku jako chor─ů┼╝y, a potem od 1 maja 1917 roku ju┼╝ jako podporucznik. Po kryzysie przysi─Ögowym, zg┼éosi┼é si─Ö w 1918 roku do Wojska Polskiego, gdzie awansowano go od 1 VI 1919 roku do stopnia kapitana. Z powodu choroby zosta┼é zwolniony z wojska. Po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej, 1 czerwca 1920 roku zg┼éosi┼é si─Ö ochotniczo do 6 Pu┼éku Artylerii Polowej, do kt├│rej przyj─Öty zosta┼é w stopniu kapitana. Od 1 pa┼║dziernika do 1 grudnia 1920 roku walczy┼é w 21 Pu┼éku Artylerii Polowej. W roku 1931 Morawski odznaczony zosta┼é Krzy┼╝em Niepodleg┼éo┼Ťci za czynne zas┼éugi dla niepodleg┼éo┼Ťci Polski. Ponadto, za m─Östwo i odwag─Ö na polu bitwy w wojnie polsko-sowieckiej, Morawski odznaczony zosta┼é czterokrotnie Krzy┼╝em Walecznych.

Po przej┼Ťciu do rezerwy w 1927 roku, J├│zef Morawski prowadzi┼é w┼éasny maj─ůtek w Odrzechowej oraz maj─ůtki ┼╝ony: Niebieszczany i Markowce w powiecie sanockim. Wtedy te┼╝ z wielkim zaanga┼╝owaniem przyst─ůpi┼é do pracy spo┼éecznej w lokalnych instytucjach samorz─ůdowych. W roku 1928 wybrany zosta┼é jednocze┼Ťnie na cz┼éonka Rady Powiatowej w Sanoku oraz na w├│jta gminy zbiorowej w Bukowsku, piastuj─ůc t─Ö funkcj─Ö do roku 1933. W latach od 1933 do 1937 prezesowa┼é sanockiemu oddzia┼éowi Zwi─ůzku Legionist├│w Polskich. Od 2 marca 1934 roku sprawowa┼é funkcj─Ö radcy Lwowskiej Izby Rolniczej. By┼é te┼╝ wieloletnim cz┼éonkiem sanockiego gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego ÔÇ×Sok├│┼éÔÇŁ.

** Budynek Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ w Sanoku

J├│zef Morawski w latach 30-tych XX wieku, zwi─ůzany by┼é z obozem sanacyjnym, a w szczeg├│lno┼Ťci z Bezpartyjny Blok Wsp├│┼épracy z Rz─ůdem oraz Obozem Zjednoczenia Narodowego.

W wyborach do sejmu, w roku 1935 roku wybrany zosta┼é pos┼éem na Sejm RP z listy BBWR z okr─Ögu nr 77 w Sanoku, w sk┼éad kt├│rego wchodzi┼éy obwody wyborcze: sanocki, leski i kro┼Ťnie┼äski.

W Sejmie IV kadencji w latach 1935-1938, J├│zef Morawski jako pose┼é, bra┼é udzia┼é w pracach komisji: prawniczej i wojskowej. Wielokrotnie zabiera┼é g┼éos w sejmie, m. in. w sprawach gospodarczych, samorz─ůdowych, prawnych, wyst─Öpowa┼é r├│wnie┼╝ kilkakrotnie jako pose┼é - sprawozdawca projekt├│w ustaw z przygotowywanych przez BBWR. Obecnie w bibliotece sejmowej odnale┼║─ç mo┼╝na interpelacj─Ö poselsk─ů, w kt├│rej pose┼é Morawski zwraca si─Ö do Prezesa Rady Ministr├│w z pro┼Ťb─ů o wsparcie dla mieszka┼äc├│w gminy Mrzyg┼é├│d, kt├│rzy bardzo ucierpieli z powodu kl─Öski gradobicia.

17 stycznia 1939 roku Rada Miasta Sanoka przyzna┼éa J├│zefowi Morawskiemu tytu┼é ÔÇ×Honorowego Obywatela Kr├│lewskiego Wolnego Miasta SanokaÔÇŁ za zas┼éugi oddane dla miasta w czasie sprawowania mandatu pos┼éa do Sejmu RP, mi─Ödzy innymi za interwencj─Ö i zaanga┼╝owanie w sprawie utworzenia oddzia┼é├│w w S─ůdzie Powiatowym w Sanoku oraz co szczeg├│lnie wa┼╝ne za aktywne dzia┼éania na rzecz w┼é─ůczenia Sanoka do Centralnego Okr─Ögu Przemys┼éowego. Dzi─Öki temu powsta┼éy w Sanoku trzy du┼╝e zak┼éady pracy: fabryka gumy, fabryka akumulator├│w oraz fabryka obrabiarek (broni), kt├│re znacznie przyczyni┼éy si─Ö do rozwoju gospodarczego miasta.

* Po┼Ťwi─Öcenie Fabryki Akumulator├│w w Sanoku przez Ksi─Ödza Biskupa Wojciech Tomaka. Rok 1934

*** Fabryka Akumulator├│w w Sanoku

**** Budowa Fabryki Wyrob├│w Gumowych w Sanoku

Po wybuchu II wojny ┼Ťwiatowej, we wrze┼Ťniu 1939 roku J. Morawski pe┼éni┼é funkcj─Ö zast─Öpcy komendanta garnizonu wojskowego w Sanoku. Po kl─Ösce wrze┼Ťniowej, drog─ů przez W─Ögry dotar┼é do Francji do polskiego obozu wojskowego w Co├źtquidan, w miejscowo┼Ťci Guer we francuskiej Bretanii. Ze wzgl─Ödu na to, ┼╝e doskonale zna┼é j─Özyk francuski powierzono mu funkcj─Ö na oficera ┼é─ůcznikowego przy sztabie g┼é├│wnym PSZ we Francji. W czerwcu 1940 roku dotar┼é do Wielkiej Brytanii, gdzie pe┼éni┼é funkcj─Ö oficera sztabowego w PSZ na Zachodzie. Jako oficer ┼é─ůcznikowy PSZ przy sztabie armii francuskiej, uczestniczy┼é w kampanii w 1944 roku we Francji.

Po wojnie powrócił do Polski w 1959 roku. Zmarł 1969 roku Krakowie.

ŹRÓDŁA FOTOGRAFII:

* Udost─Öpnione przez pana Roberta Antonia

** Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ w Sanoku - strona internetowa www.sokolsanok.pl

*** Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Bateria Motorowa Artylerii

Przeciwlotniczej - strona internetowa www.przeciwlotnicza.pl