ORGANIZATOR:

XXV SESJA SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY:

WSPÓŁORGANIZATORZY:

 
 
Józef Agaton Morawski...

działalność społeczno - polityczna

 

Józef Agaton Morawski w okresie studiów we Lwowie i w początkowej fazie I wojny światowej należał do Drużyn Bartoszowych.

* Odznaka Drużyn Bartoszowych

30 września 1914 roku wstąpił do Legionu Wschodniego, formacji wojskowej utworzonej przez Naczelny Komitet Narodowy we Lwowie , a po jego rozwiązaniu w okresie od 1 października 1914 roku do 28 lutego 1915 roku walczył jako podoficer w 4 baterii 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich. Następnie od 1 marca do 30 czerwca 1916 w 5 baterii artylerii tego samego pułku jako chorąży, a potem od 1 maja 1917 roku już jako podporucznik. Po kryzysie przysięgowym, zgłosił się w 1918 roku do Wojska Polskiego, gdzie awansowano go od 1 VI 1919 roku do stopnia kapitana. Z powodu choroby został zwolniony z wojska. Po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej, 1 czerwca 1920 roku zgłosił się ochotniczo do 6 Pułku Artylerii Polowej, do której przyjęty został w stopniu kapitana. Od 1 października do 1 grudnia 1920 roku walczył w 21 Pułku Artylerii Polowej. W roku 1931 Morawski odznaczony został Krzyżem Niepodległości za czynne zasługi dla niepodległości Polski. Ponadto, za męstwo i odwagę na polu bitwy w wojnie polsko-sowieckiej, Morawski odznaczony został czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

Po przejściu do rezerwy w 1927 roku, Józef Morawski prowadził własny majątek w Odrzechowej oraz majątki żony: Niebieszczany i Markowce w powiecie sanockim. Wtedy też z wielkim zaangażowaniem przystąpił do pracy społecznej w lokalnych instytucjach samorządowych. W roku 1928 wybrany został jednocześnie na członka Rady Powiatowej w Sanoku oraz na wójta gminy zbiorowej w Bukowsku, piastując tę funkcję do roku 1933. W latach od 1933 do 1937 prezesował sanockiemu oddziałowi Związku Legionistów Polskich. Od 2 marca 1934 roku sprawował funkcję radcy Lwowskiej Izby Rolniczej. Był też wieloletnim członkiem sanockiego gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

** Budynek Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ w Sanoku

Józef Morawski w latach 30-tych XX wieku, związany był z obozem sanacyjnym, a w szczególności z Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem oraz Obozem Zjednoczenia Narodowego.

W wyborach do sejmu, w roku 1935 roku wybrany został posłem na Sejm RP z listy BBWR z okręgu nr 77 w Sanoku, w skład którego wchodziły obwody wyborcze: sanocki, leski i krośnieński.

W Sejmie IV kadencji w latach 1935-1938, Józef Morawski jako poseł, brał udział w pracach komisji: prawniczej i wojskowej. Wielokrotnie zabierał głos w sejmie, m. in. w sprawach gospodarczych, samorządowych, prawnych, występował również kilkakrotnie jako poseł - sprawozdawca projektów ustaw z przygotowywanych przez BBWR. Obecnie w bibliotece sejmowej odnaleźć można interpelację poselską, w której poseł Morawski zwraca się do Prezesa Rady Ministrów z prośbą o wsparcie dla mieszkańców gminy Mrzygłód, którzy bardzo ucierpieli z powodu klęski gradobicia.

17 stycznia 1939 roku Rada Miasta Sanoka przyznała Józefowi Morawskiemu tytuł „Honorowego Obywatela Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka” za zasługi oddane dla miasta w czasie sprawowania mandatu posła do Sejmu RP, między innymi za interwencję i zaangażowanie w sprawie utworzenia oddziałów w Sądzie Powiatowym w Sanoku oraz co szczególnie ważne za aktywne działania na rzecz włączenia Sanoka do Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dzięki temu powstały w Sanoku trzy duże zakłady pracy: fabryka gumy, fabryka akumulatorów oraz fabryka obrabiarek (broni), które znacznie przyczyniły się do rozwoju gospodarczego miasta.

* Poświęcenie Fabryki Akumulatorów w Sanoku przez Księdza Biskupa Wojciech Tomaka. Rok 1934

*** Fabryka Akumulatorów w Sanoku

**** Budowa Fabryki Wyrobów Gumowych w Sanoku

Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku J. Morawski pełnił funkcję zastępcy komendanta garnizonu wojskowego w Sanoku. Po klęsce wrześniowej, drogą przez Węgry dotarł do Francji do polskiego obozu wojskowego w Coëtquidan, w miejscowości Guer we francuskiej Bretanii. Ze względu na to, że doskonale znał język francuski powierzono mu funkcję na oficera łącznikowego przy sztabie głównym PSZ we Francji. W czerwcu 1940 roku dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie pełnił funkcję oficera sztabowego w PSZ na Zachodzie. Jako oficer łącznikowy PSZ przy sztabie armii francuskiej, uczestniczył w kampanii w 1944 roku we Francji.

Po wojnie powrócił do Polski w 1959 roku. Zmarł 1969 roku Krakowie.

 


ŹRÓDŁA FOTOGRAFII:

* Udostępnione przez pana Roberta Antonia

** Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ w Sanoku - strona internetowa www.sokolsanok.pl

*** Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Bateria Motorowa Artylerii

        Przeciwlotniczej - strona internetowa www.przeciwlotnicza.pl

**** Archiwum STOMIL Sanok

 
 

wszelkie prawa zastrzeżone © SP6 Sanok 2019